Kas ir Organiska Kosmētika ?

Pepeprcakes-natural-organic-guide-LAT.jpg

Kopš esmu pārgājusi uz cruelty-free kosmētiku 2017. gada augustā, mana interese par produktu izcelsmi un sastāviem ir aizvien padziļinājusies. Protams, es nevēlos, lai kosmētikas līdzekļu izstrādes procesā tiktu mocīti dzīvnieciņi, taču tikpat ļoti es arī nevēlos, lai gatavie produkti kaitētu man.

Es izveidoju šo mazo gidu (sev un jums), lai īsi un vienkārši paskaidrotu, kas ir dabīgā un organiskā kosmētika un, kā tā atšķiras no “parastās”.

KĀDA IR ATŠĶIRĪBA STARP DABĪGO / ORGANISKO KOSMĒTIKU UN PARASTO ?

Parastā jeb tradicionālā kosmētika bieži vien satur minerāleļļu, silikonus un konservantus, kas ir naftas industrijas blakusprodukti un nav bioloģiski noārdāmi. Vējovairāk, daudzas tradioconālās kosmētikas sastāvdaļas var būt ne vien kaitīgas video, bet pat, lietojot ilgtermiņā, bīstamas veselībai.

Dabīgā un organiskā kosmētika sastāv no augu valsts eļļām, ēteriskajām eļļām, vieglas iedarbības dabīgiem emulgulatoriem, eksotiskām organiskām eļļām, dabīgām smaržvielām un dabīgām krāsvielām. Organiskā kosmētika nepiesārņo vidi un ir nekaitīga veselībai (izņemot individuālas alerģiskas reakcijas).

DABĪGA KOSMĒTIKA

Dabīgas kosmētikas sastāvdaļas tiek iegūtas no augiem, minerāliem vai dzīvnieku valsts blakusproduktiem, un tiek minimāli apstrādātas.

Šobrīd nepastāv striktas regulas, kas noteiktu kosmētikas dabīgumu, tāpēc bieži vien zīmoli izmanto šo marķējumu marketinga nolūkos, liekot uz produkta, kura sastāvā, starp daudzajām ķīmiskajām substancēm, ir dažas augu valsts izcelsmes sastāvdaļas. 

ORGANISKA KOSMĒTIKA

Organiskas kosmētikas sastāvdaļas tiek iegūtas no ģenētiski nemodificētiem augiem, kuri ir auguši ekoloģiskā veidā, respektējot vidi un neizmantojot mākslīgos pesticīdus, mēslojumus vai citas sintētiskas un toksiskas vielas, un tiek novākti un apstrādāti dabiskā veidā. 

Jāņem vērā, ka vārds organisks var tikt lietots uz produkta etiķetes, kura sastāvā ir tikai 1% organisku ingredientu. Tādā gadījumā, viss produkts nevar tikt sertificēts kā organisks, bet atsevišķa tā sastāvdaļa - var. Lai gan apzīmējuma organisks lietošana tiek strikti regulēta, pasaulē ir vairākas institūcijas, kas to dara, un katrai no tām ir nedaudz atšķirīgas prasības. 

SERIFICĒTA ORGANISKA KOSMĒTIKA

Lai kosmētikas produkts iegūtu statusu serticēti organisks, tam ir jāatbilst veselai rindai striktu prasību. Sastāvdaļas kategoriski nedrīkst saturēt toksiskus pesticīdus, toksiskus sintētiskus herbicīdus, ķīmisku NPK mēslojumu, un antibiotikas vai augšanas hormonus, ja tiek izmantoti dzīvnieku valsts blakusprodukti. Parasti organisku sastāvdaļu daudzums ir vismaz 70%, bet tas ir atkarīgs no katras organizācijas prasībām.

ORGANISKIE SERTIFIKĀTI

 
ECOCERT.png
 

ECOCERT

Sastāvdaļas ir jāiegūst no atjaunojamiem resursiem, izmantojot video draudzīgas metodes. Vismaz 95% ingredientu ir jābūt dabiskas izcelsmes (rēķinot sastāvdaļu %, tiek pieskaitīts arī ūdens). 
Aizliegti parabēni, ģenētiski modificētas sastāvdaļas, fenoksietanols (kancerogēna iedarbība), nanodaļiņas, silikoni, PEG, mākslīgās smaržvielas vai krāsvielas.
Dzīvnieku valsts sastāvdaļas atļautas, bet tikai tās, kuras tiek dabīgi izdalītas (piens, medus, bišu vasks utt.). Nav atļautas sastāvdaļas, kas tiek iegūtas no dzīviem vai mirušiem dzīvniekiem.
Testēšana uz dzīvniekiem aizliegta gataviem produktiem. Nav informācijas par sastāvdaļu testēšanas noteikumiem. Izņēmums tiek pieļauts produktiem, kuri tiek pārdoti valstī, kas pieprasa testēšanu uz dzīvniekiem, kas nozīmē, ka Ecocert sertificēti produkti var tikt pārdoti Ķīnā.
Iepakojums - tiek pievērsta uzmanība bioloģiski noārdāmai un pārstrādājamai iepakojuma dabai.
Kontrole - tiek veikti auditi uz vietas.

ECOCERT Natural and Organic certification / Dabīgas un organiskas kosmētikas sertifikāts

Vismaz 95% no visām augu valsts sastāvdaļām formulā un vismaz 10% no kopējā sastāvdaļu svara gatavā produktā ir jābūt organiskām. Produkta nosaukumā drīkst izmantot vārdu organic tikai tie produkti, kuros vairāk par 95% sastāvdaļu ir organiskas.

ECOCERT Natural certification / Dabīgas kosmētikas sertifikāts

Vismaz 50% no visām augu valsts sastāvdaļām formulā un visamz 5% no visu sastāvdaļu svara gatavā produktā ir jābūt organiskām.

 
SOIL ASSOCIATION.png
 

SOIL ASSOCIATION

Aizliegti sulfāti, kokamīds DEA/MEA, ģenētiski modificētas sastāvdaļas, izejvielas, kuru sastāvā ir nanodaļiņas (ir noteikts minimāls atļauto daļiņu izmērs). Fenoksietanols ir atļauts lietošanā tikai gadījumā, ja ražotājs ir pamatojis tā nepieciešamību, un neviens no alternatīvajiem antibakteriālajiem aģentiem nevar to aizvietot.
Dzīvnieku valsts sastāvdaļas ir atļautas tikai tad, ja tās ir organiskas.
Testēšana uz dzīvniekiem ir aizliegta visās stadijās, sākot no izejvielām līdz gatavam produktam. Tiek pieļauts izņēmums “kad tas ir pieprasīts ar likumu”.
Kontrole - ražotnes tiek pārbaudītas reizi gadā.

The Soil Association arī ir divu līmeņu sertifikācija, bet tikai viens marķējums.

SOIL ASSOCIATION Produkti, kuru sastāvā ir 70-95% organisku izejvielu

Uz etiķetes ir jānorāda organisku sastāvdaļu daudzums procentos. NAV atļauts lietot vārdu organisks produkta nosaukumā (piem., organisks šampūns), bet uz etiķetes var tikt norādīts satur organiskas sastāvdaļas (made with organic…).

SOIL ASSOCIATION Produkti, kuru sastāvā ir vairāk kā 95% organisku sastāvdaļu.

Ražotāji var izmantot vārdu organisks produkta nosaukumā. Uz etiķetes nav jānorāda konkrēts organisko izejvielu procents.

 
USDA.png
 

USDA

USDA ir organisku marķējumu sistēma no ASV Lauksaimniecības departamenta. Tā atsevišķi neregulē terminu organisks attiecībā uz kosmētikas produktiem, bet piemēro to vienlīdzīgi ar lauksaimniecības produktiem. Šis marķējums attiecas un organiski audzētām lauksaimnieciskām sastāvdaļām, nevis gataviem kosmētikas produktiem. 

Lai tiktu piešķirs USDA marķējums produktam, gan organisko izejvielu ražotājam, gan apstrādātājam, gan gatavā produkta ražotājam ir jābūt USDA sertificētiem.

Nav norādīta informācija par ierobežojumiem dzīvnieku valsts izejvielu izmantošanā vai testēšanas metodēm. 

USDA 100% Organic / 100% Organisks

Visām sastāvdaļām (izņemot ūdeni un sāli) ir jābūt serticēti organiskām.

USDA Organic / Organisks

Produktam ir jāsatur vismaz 95% organisku sastāvdaļu (izņemot ūdeni un sāli). Atlikušajām sastāvdaļām ir jābūt no apstiprināta saraksta ar ne-lauksaimnieciski iegūtām izejvielām vai ne-organiskām lauksaimnieciskām izejvielām, kurām nav komerciāli pieejamas organiskas alterantīvas. Aizliegti sintētiski konservanti, naftas blakusprodukti, jonizējoša radiācijas vai citas izslēgtās metodes.

USDA Made with Organic Ingredients / Ražots ar organiskām sastāvdaļām

Sastāvā ir jābūt visamz 70% organisku sastāvdaļu (izņemot ūdeni un sāli). Nedrīkst izmantot USDA organisko marķējumu, bet ir jābūt norādītai informācijai par sertifikāciju. Uz etiķetes var tikt norādīts made with organic…, uzskaitot līdz trim organiskām sastāvdaļām. 

USDA Less than 70% Organic ingredients / Mazāk kā 70% organisku sastāvdaļu

Sastāvā ir mazāk kā 70% organisku sastāvdaļu (izņemot ūdeni un sāli). Uz etiķetes produkta priekšpusē  nedrīkst tikt izmantots vārds organic, bet USDA sertificētās organiskās sastāvdaļas var tikt norādītas uz etiķetes aizmugurē.

 
NATRUE.png
 

NATRUE

Natrue 2007. gadā radīja grupiņa dabīgas un organiskas kosmētikas ražotāju.

Sastāvdaļas - aprēķinot sastāvdaļu procentuālo daudzumu, ūdens netiek ņemts vērā. Ir atļauts izmantot dabīgajām izejvielām līdzīgas substances, ja no dabas sastāvdaļas nevar tikt iegūtas vēlamajā kvalitātē un/vai kvantitātē. 
Iepakojums - jābūt minimālām, kad iespējams otrreiz pārstrādājamam un veidotam no atjaunojamiem materiāliem. Nedrīkst izmantot halogenētu plastmasu (piem., PVC).
Aizliegtas dabīgajām līdzīgas sintētiskās smaržvielas. 
Ierobežojumi attiecas uz dabīgu sastāvdaļu ķīmisku modificiēšanu. Tiek pieļauti tikai tādi procesi, kuru rezultātā tiek piešķirtas produktam nepieciešamās funkcijas, kuras nevar iegūt dabīgā veidā (piem., šampūna virsmaktīvajai vielai jābūt biloģiski noārdāmai).
Dzīvnieku valsts produkti - nav ierobežojumu.
Testēšana uz dzīvniekiem - aizliegta visos līmeņos, no izejvielām līdz gatavam produktam. Tiek pieļauts izņēmums, kad “to pieprasa likums”.

NATRUE Natural Cosmetics / Dabīga kosmētika

Sastāvdaļām ir jābūt dabīgas izcelsmes, bet tām nav jābūt organiskām. Atkarībā no produkta tipa, ir noteikts minimālais un maksimālais slieksnis, kas limitē dabīgo sastāvdaļu apstrādi.

NATRUE Natural Cosmetics with organic portion / Dabīga kosmētika ar organiskām sastāvdaļām

Vismaz 70% no dabīgām sastāvdaļām ir jābūt iegūtām no kontrolētām organiskām lauksaimniecībām un/vai kontrolētām savvaļas novākšanām. Ražotājiem ir jāizpilda arī pirmā līmeņa prasības.

NATRUE Organic Cosmetics / Organiska kosmētika

Vismaz 95% no dabīgām sastāvdaļām ir jābūt iegūtām no kotrolētām organiskām lauksaimniecībām un/vai kontrolētām savvaļas novākšanām. Ražotājiem ir jāizpilda arī pirmā un otrā līmeņa prasības.

 
CERTIFICACION_sellos_cosmos.jpeg
 

COSMOS

Jaunākais organiskas kosmētikas marķējuma standarts, kuru 2010. gadā izveidoja BDIH (Vācija), COSMEBIO & ECOCERT (Francija), ICEA (Itālija) and SOIL ASSOCIATION (Lielbritānija). Šobrīd Cosmos logo (natural vai organic) tiek norādīts zem izveidotāja marķējuma.

Azliegti nanomateriāli, ģenētiski modificētas sastāvdaļas un apstarošana.
Iepakojums - jābūt minimālam, maksimāli izmantojot otrreiz pārstrādājamu un/vai pārstrādātu materiālu. Uzņēmumiem ir jābūt organizētam otrreizējās pārstrādes procesam atkritumiem, kuri rodas ražošanas laikā.
Dzīvnieku valsts sastāvdaļas ir atļautas, ja tās tiek dabīgi ražotas (piens, medus, bišu vasks utt.). Nav atļauts izmantot no dzīviem vai mirušiem dzīvniekiem iegūtas sastāvdaļas.
Testēšana uz dzīvniekiem nav atļauta nevienā posmā, sākot no sastāvdaļām līdz gatavajam produktam. Tiek pieļauts izņēmums, kad “to pieprasa likums”.

COSMOS Organic certification / Organisks sertifikāts

Vismaz 95% no visiem ingredientiem (augu, dzīvnieku vai mikrobioloģiskiem) ir jābūt organiskiem un vismaz 20% no gatavā produkta jābūt organiskam. Izņēmums attiecas uz noskalojamiem, ūdeni ne-emulsifējošiem produktiem, kā arī produktiem, kuru sastāvā ir 80% minerālu vai no minerāliem iegūtu sastāvdaļu. Tādā gadījumā vismaz 10% no kopējā produkta jābūt oganiskam. Produkta nosaukumā drīkst izmantot vārdu organisks tikai tad, ja visamz 95% sastāvdaļu no kopējā produkta svara ir organiskas.

COSMOS Natural certification / Dabīgs sertifikāts

Nav noteikts minimālais organisku sastāvdaļu limits. Nedrīkst tikt izmantots vārds organisks uz etiķetes produkta priekšpusē, bet organiskās sastāvdaļas var būt atzīmētas sastāvdaļu sarakstā.


YOU MAY ALSO ENJOY