🇬🇧🇱🇻REVIEW | FAITH IN NATURE Feminine Wash

peppercakes-faith-in-nature-intim-1491.jpg

🇬🇧ENG A topic that has not been widely discussed here on the blog, though not less important than any other skincare and make-up theme. So, in the veil of upcoming Women’s Day I thought I’d bring up a lil’discussion between us girls about the intim hygiene.

🇱🇻LAT Viena tēma, kas nav bijusi plaši aprunāta blogā, taču ne mazāk svarīga par ādas kopšanu un make-up. Tāpēc, ņemot vērā tuvojošos Sieviešu dienu, es nolēmu, starp mums meitenēm, pacelt intīmās higiēnas tēmu.

peppercakes-faith-in-nature-intim-1500.jpg

 

FAITH IN NATURE Feminine Wash
CRUELTY-FREE / NATURAL / VEGAN

🇬🇧ENG Although we need to take care of down there as we do of the rest of the body, meaning cleaning AND moisturizing, the products must be special and delicate at the same time. If you are inclined to trying more natural beauty care products, I would suggest starting with deodorant (this is one of my all time faves) and an intim wash. This particular number from Faith in Nature is designed to cleanse and refresh even the most sensitive skin, optimizing its pH level. It is hypoallergetic, free from all the nasty chemicals and artificial fragrances and enriched with organic Aloe Vera and essential oils. I’ve been using it daily and hit the bottom only after 3 months. 

🇱🇻LAT Jā, par zonu tur lejā ir jārūpējas tieši tāpat kā par pārējo ķermeņa ādu, kas nozīmē mazgāt UN mitrināt, taču līdzekļiem, kurus izmantojam, jābūt īpaši radītiem un saudzīgiem. Tiem, kas vēlas iemērkt lielās kājas pirkstu dabīgās kosmētikas pasaulē, es ieteiktu sākt tieši ar dezodorantu (šis ir viens no maniem visu laiku favorītiem) un līdzekļiem intīmajai higiēnai. Šis konkrētais produkts no Faith in Nature ir radīts, lai attīrītu un atsvaidzinātu pat jutīgāko ādu, optimizējot tās pH līmeni. Tas ir hipoalerģisks, brīvs no kaitīgām ķimikālijām un mākslīgām smaržvielām, kā arī bagātināts ar organisku alveju un ēteriskajām eļļām. Lietoju to katru un tikai pēc 3 mēnešiem tiku līdz iepakojuma beigām.

 

CENA FAITH IN NATURE Līdzeklis īntīmai higiēnai €7.20

 

ABOUT THE BRAND

🇬🇧ENG FAITH IN NATURE was founded in 1970’s in UK by Rivka Rose. After moving from New York where she already started growing avocado seeds and experimenting with self-made herbal ointments, to Scotland, she made a perfect moisturizer for its harsh weather and thus the story beagn. Now this award winning brand produces over 200 naturally derived, vegan, animal cruelty-free and environmentally friendly products including hair care, skincare, baby care and natural home care.

🇱🇻LAT Zīmolu FAITH IN NATURE radīja Rivka Roze 1970-tajos gados Apvienotajā Karalistē. Pēc pārcelšanās no Ņujorkas, kur viņa jau sāka audzēt avokado sēklas un eksperimentēt par paštaisītām ziedēm, uz Skotiju, Rivka spēja radīt jaunajiem laikapstākļiem piemērotu ideālu mitrinošu kremu, un tā stāsts aizsākās. Šobrīd šis godalgotais zīmols piedāvā vairāk kā 200 dabiski iegūtus, vegānus, netestētus uz dzīvniekiem un videi draudzīgus produktus, to skaitā matu un ādas kopšanas produktus, bērnu līniju un mājas tīrīšanas līdzekļus.

IN PARTNERSHIP WITH BIOTĒKA


YOU MAY ALSO ENJOY