🇬🇧🇱🇻OOTD | How To Look Festive Without Overdoing It

IMG_9432-copy.jpg

🇬🇧ENG If for you clothing is not only a tool to cover up and stay warm but also serves as a way to express yourself, I bet there are few Christmas jumpers already put on top of the pile and a couple of sparkly dresses added to your shoping bag (I have literally five tabs open with evening dresses right now and it's olny 9 am on Monday). So, the big question for me is how to look festive without overdoing it and not looking like a cliche ? 

IMG_9485.jpg
IMG_9445.jpg

🇱🇻LAT Ja arī Tu drēbes uzskati par ko vairāk kā tikai līdzekli, lai noslēptu plikumus un nenosaltu, varu saderēt, ka pāris Ziemassvētku džemperi jau pilnā gatavībā gaida savu iznācienu un vairākas izejamās kleitas ir pievienotas iepirkumu grozam kādā internetveikalā. Tātad, lielais jautājums ir - kā izskatīties svinīgi, nepārspīlējot un izvairoties no klišejām ?

IMG_9490-copy.jpg

1. ADD A PINCH OF RED

While there is no denial that red dress is classic and looks fantastic during Christmas celebrations, I suggest taking a pinch of this color and adding it here and there to your outfit. Red lipstick, red print or detail on a piece of clothing or red accessories will nicely tie up with Christmas mood.


1. PIEVIENO APĢĒRBAM NEDAUDZ SARKANĀ

Neapšaubāmi sarkana kleita ir klasika un vienmēr izskatās fantastiski Ziemassvētku pasākumos, bet es iesaku pievienot tikai nedaudz no šīs svētku krāsas šeit un tur. Sarkana lūpukrāsa, sarkana detaļa vai apdruka uz apģērba vai sarkani aksesuāri labi rezonēs ar Ziemassvētku noskaņu.

IMG_9415.jpg
IMG_9523.jpg

2. DIP INTO FESTIVE TEXTURES - LACQUER, METALLIC, SILK, VELVET

When choosing a festive outfit, it is important to pay attention not only to the shape and form of the piece but also to the material it is made of. A simple dress made from sophisticated material will look more chic than all ruffled one made from sinthetics. And this is the trick - choose simply designed clothing / shoes made from festive materials and you will look gorgeous but not overdone.


2. IEGREMDĒJIES SVĒTKU TEKSTŪRAS - LAKĀDA, ZĪDS, SAMTS, METĀLS

Izvēloties svētku tērpu ir svarīgi pievērst uzmanību ne tikai piegriezumam un dizainam, bet arī audumam. Vienkārša kleita no izsmalcināta materiāla izskatīsies daudz elegantāk par kruzuļotu kleitu no sintētikas. Šis ir arī lielais noslēpums - izvēlis vienkārša piegriezuma apgērbu / apavus no svētkiem piemērota materiāla. Tā tu izskatīties svinīgi un šiki, bet ne pārpucējusies.

IMG_9503-copy.jpg

3. MIX FESTIVE PIECES WITH CASUAL ONES

Of course, this rule does not apply when you are attending a ball with dresscode but it works beautifully if you want to level up your everyday outfit or on occasions when you kinda want to look a bit festive but not too much (think of all those long lost friend get togethers and after-work drinks !). This is what I have acutally done in my outfit - putting together metalic pleated skirt and red lacquered boots (screams Christmas !) with a simple t-shirt and casual jacket. A perfect solution for going our after work !


3. KOMBINĒ IZEJAMU APĢĒRBU AR IKDIENAS LIETĀM

Protams, šis padoms neattiecas, dodoties uz balli ar dreskodu, bet tas lieliski strādā gadījumos, kad vēlies izskatīties nedaudz svinīgi, bet ne pārcentusies (tikai iedomājies visas tās sen neredzēto draugu tikšanās un kolēģu pasēdēšanas !). Tieši to es izdarīju šajā outfitā - savilku kopā plisētus svārkus ar metālisku spīdumu, sarkanas lakādas kurpes (kur vēl Ziemassvētīgāk ?!) ar melnu T-kreklu un parastu jaku. Perfekts risinājums, ja pēc darba dodies izklaidēties !

IMG_9488.jpg

OUTFIT BY RESERVED

Faux Leather Jacket €59.99

T-Shirt €6.99

Pleated Skirt €19.99

Red Boots €34.99

Bag €19.99

Hoop Earrings €3.99

IMG_9516.jpg

🇬🇧ENG What are your top tips for looking just the right amount of festive ? Leave them in comments down below so we can have a girly chat !

🇱🇻LAT Kādi ir Tavi knifiņi, kas ļauj radīt apģērbā tieši vajadzīgo svētku noskaņu ? Dalies ar tiem komentāros, lai varam meitenīgi papļāpāt !

IMG_9464-copy.jpg

PHOTOS SANTA DIMANTE

IN PARTNERSHIP WITH RESERVED


YOU MAY ALSO ENJOY