🇬🇧🇱🇻OOTD | Less Monday, More Summer

🇬🇧ENG I think I've already mentioned it, bet for me summer feels like half-holiday even if I have a full workload. Thus said, I like to jazz up my city outfit a bit to channel those holiday vibes. Switching my big tote bag to beach style one and incorporating some sailor vibes will certainly do the trick ! (The biggest challenge is to not look like you've just stepped of the board deck.

This outfit was totally inspired by the gorgeous top with sailor stripes, cut out back and off the shoulder ruffled sleeves - I mean, could you ask for more ? I paired it with neutral but fun tulle skirt, comfortable flats (btw, they are on a HUGE sale right now as well as other pieces) and big beach bag that can simply take me from boiling streets to refreshing beachside. 

🇱🇻LAT Šķiet, ka biju jau iepriekš minējusi, ka neatkarīgi no darba apjoma, vasarā vienmēr jūtos kā pa pusei atvaļinājumā. Tas noteikti ir pamanāms arī manos tērpos, jo cenšos piešķirt tiem nedaudz svaiguma un brīvības sajūtas. Atliek vien nomainīt ierasto tote somu pret pludmales stila somu, kā arī ieviest nedaudz jūrnieku stila svītru, un gatavs ! (Galvenais ir neizskatīties tā, it kā tikko būtu nokāpusi no kuģa klāja.)

Šī komplekta galvenais iedvesmas avots bija fantastiskais tops ar jūrnieku stila svītrām, pliku muguru un zvanveida piedurknēm - sakiet lūdzu, ko vēl var vēlēties ? Sakomplektēju to ar neitrāliem tilla svārkiem, ērtām zempapēžu sandelēm (starp citu, šobrīd tām ir MILZĪGA atlaide, tāpat kā daudzām citām lietām !) un lielu pludmales somu, kas ļauj vienā mirklī nokļūt no karstajām pilsētas ielām svaigajā jūras piekrastē. 

OUTFIT by Reserved

Sailor Style Blouse €9.99 (previous €14.99)
Tulle Skirt 12.99 (previous 19.99)
Sailor Beach Bag 9.99 (previous 12.99)
Flats 7.99 (19.99) 
Sunglasses 9.99
Earrings 2.99 (4.99)

PHOTOS TOMS NORDE

 IN PARTNERSHIP WITH RESERVED


YOU MAY ALSO ENJOY