🇱🇻10 Svarīgākās Blogošans Mācības

Death_to_stock_photography_Wake_Up_1.jpg

Šorīt piedalījos Storytelling darbnīcā jauniešu centrā Kaņieris, kur dalījos savā blogošanas pieredzē. Kad sāku veidot Pepeprcakes, nepazinu nevienu cilvēku, kurš nodarbotos ar kaut ko līdzīgu - man nebija neviena, kam pajautāt padomu, dalīties savās šaubās vai palūgt palīdzību. Lai gan blogs man vienmēr ir bijis kā hobijs, šo divu gadu laikā esmu ieguvusi dažas mācības, kuras, manuprāt, noderēs ikvienam jaunam blogerim.

1. DARI TO !
Ja tev ir radusies šī ideja, tas nozīmē, ka tev tas ir jādara. Tev taču neradās doma iestādīt burkānus pagalmā vai piedalīties Eirovīzijā. Gribi taisīt blogu / YT kanālu ? Dari ! Idejas nenāk vienkārši tāpat. 

2. ATRODI TĒMU, KURA INTERESĒ TEVI
Mūžīgais jautājums - par ko man rakstīt ? Par ko veidot video ? Šķiet, ka ir miljoniem tēmu līdz tu tiešām izlem kaut ko darīt. Neskaties uz to, kas ir stilīgi vai, par ko visi raksta un runā - svarīgi, lai tēma interesētu tevi. Pirmkārt, tu spēsi par to runāt ilgstoši, un, otrkārt, tu atradīsi savu īsto auditoriju.

3. NESAREŽĢĪ NOSAUKUMU
Iespējams, ka viens no mokošākajiem soļiem, ir nosaukuma izvēle. Zini, kāds ir vislabākais nosaukums ? Tavs vārds ! Ja nu vienīgi tu neplānojiet rakstīt par kaut ko ļoti specifisku, sauc blogu vai kanālu savā vārdā, uzvārdā - 100% nekļūdīsies.

4. VEIDO VIENKĀRŠU DIZAINU
Tipiska kļūda, kuru pieļauj daudzi jauniņie - pārbāzts dizains. Rakstains fons, dažādi fonti, daudz krāsu… tas viss novērš uzmanību un neļauj koncentrēties uz galveno - saturu. Šobrīd ļoti populārs ir balts, minimālistisks dizains, bet tev nav obligāti jāseko modei. Es sev izveidoju likumu “3” - max 3 krāsas, max 3 fonti, max 3 burtu lielumi. 

5. FOTOGRAFĒ MANUĀLAJĀ REŽĪMĀ
Vislabāk ir fotografēt ar spoguļkameru manuālajā režīmā. Pat, ja tu neplāno kļūt par blogeri, no sirds iesaku iemācīties bildēt manuālajā režīmā. Lūk, labs video, kurš paskaidro, kā fotogrāfēt manuālajā režīmā.

6. VEIDO RAKSTUS REGULĀRI
Ja vēlies, lai cilvēki lasa tavu blogu, dod viņiem regulāri to, pēc kā viņi nāk - jaunus rakstus. Divu gadu laikā es vairākas reizes ņēmu blogošanas pauzes, kuru laikā kritās ne tikai lapas apmeklējums, bet arī lasītāju atsaucība sociālajos tīklos. Vislabāk ir izvēlēties noteiktas dienas, kurās publicēt rakstus, vai vismaz noteiktu rakstu skaitu nedēļā.

7. KVALITĀTE STĀV PĀRI KVANTITĀTEI
Taču svarīgāka par regulāru rakstu publicēšanu ir kvalitatīvu rakstu veidošana ! Labāk ir izjaukt grafiku, pārfočēt bildes vai pārfilmēt video nekā likt nekvalitatīvu saturu ķeksīša pēc. 

8. SAZINIES AR ZĪMOLIEM
Jā, tagad man raksta zīmoli, interneta veikali, PR aģentūras - gan Latvijas, gan ārzemju, piedāvājot sadarbības iespējas. Kad es tikko sāku, neviens nezināja par manu blogu, man vēl nebija ne īstu lasītāju, ne sekotāju. Vienvārdsakot, neviens man neko nepiedāvāja. Es pati gāju pie zīmolu pārstāvjiem, rakstīju epastus. Un ziniet ko ? 99% gadījumos man teica JĀ. Godīgi sakot, es biju šokā. Man likās, ka nevienam vispār neinteresē mans mazais interneta stūrītis, bet cilvēki izrādījās tik pārsteidzoši atsaucīgi. Paldies visiem, kuri piedalījās un palīdzēja !!

9. NEBAIDIES MAINĪTIES
Sākot jaunu lietu, nekad nevar paredzēt visu uz priekšu. Mainies tu pats, intereses, apstākļi, tāpēc nebaidies mainīt arī blogu. Nevajag, protams, katru nedēļu taisīt citādu logo ! Atlaid tēmas, kuras tevi vairs neinteresē un sāc runāt par kaut ko citu. Piemēram, es oriģināli blogu sāku veidot angliski - tāpēc arī nosaukums ir angliski un domēns .com. Sākot ar šo gadu pārgāju uz latviešu valodu kā arī izveidoju YouTube kanālu un sāku filmēt video. Tās bija lielas pārmaiņas, bet noteikti pareizs lēmums.

10. NEGAIDI ĀTRUS REZULTĀTUS
Laikam lielākā ilūzija par blogošanu - tas taču ir easy. Īstenībā bloga veidošana aizņem daudz vairāk laika un darba nekā es varēju iedomāties. Un rezultāti nāk daudz lēnāk nekā es biju iedomājusies. Pirmo gadu vispār nekas nenotika. Man likās, ka blogu lasa 3 cilvēki - mana mamma, māsa un labākā draudzene. Tikai tagad, pēc diviem gadiem, man sāka parādīties sadarbības piedāvājumi, ielūgumi uz pasākumiem un dāvanas. 

Ceru, ka jums ndoerēs manas atziņas ! Liels paldies visiem, kuri ieradās uz pasākumu un paldies organizatoriem par uzaicinājumu !


YOU MAY ALSO ENJOY