🇱🇻Kāpēc mēs sevi 'apbalvojam' ar neveselīgu ēdienu ?

PinkPot_CreativeConvex_H8.jpg

Stāvu virtuvē, ēdu veikala sieru (principā esmu atteikusies no veikala gumijotā siera un pērku tikai svaigo sieru pie zemniekiem, bet… noteiktās mēneša dienās, kad apvienojas slinkums un nepārvarama kāre pēc kaut kā, gadās arī tā) un domāju par mūsu telefonsarunu ar māsu.

Izstāstīju viņai, ka vakar mēs ar mammu mērcējām ar taukiem aplipušos pannu vākus kolā. Neesmu dzērusi Coca Cola jau daudzus gadus, taču atšķirībā no mammas, man nebija pilnīgi nekādas vēlmes to iemalkot. Māsa iekomentēja, ka retu reizi iedzer, bet tikai Zero. 

Ar viņu diskusiju neturpināju, jo mums ir diametrāli pretēji uzskati par sportošanu / ēšanu / ķermeni un visu veselīga dzīvesveida essenci. Tiem, kas nezina, mana māsa ir ūbernopietns fitness guru, kas dzīvo zālē un ēd no kastītēm. 

Es uzskatu - ja jau pārkāpt noteikumus, tad jau tā uz visu klapi, ne ? Gribās kolu ? Nu tad iedzer to īsto, ne Zero, ne poģelku. Gribās sieru ? Tad apēd īsto, trekno, lauku sieru nevis kaut kādu 10% pakaļdarinājumu. Ko tu tur ietaupīsi ? 35 kalorijas un 1 gramu tauku ? (totāli izdomāti skaitļi, btw). Bet vai kāds domā, cik tajā Zero ir mākslīgo saldinātāju un cik tajā sierā ir hormonu un, ko tie nodara ilgtermiņā mūsu organismam ?

Vēl viena ideja, kura man kādreiz likās pilnīgi pieņemama, nē, pat vairāk, tā bija kā dzīvesveida mērķis, pie kura tiekties, ir 80-20 balanss (vai 90-10, katram jau savi tie skaitļi). Tas, kā dzīvo lielākā daļa fitnesistu un kā cenšas dzīvot tie, kuri grib būt veselīgi (pamanījāt, cik tas ir trendīgi šobrīd ?! ja tu nedzer zaļos smūtijus katru dienu, nelieto kaņepju proteīnu, neesi aizstājusi kafiju ar mattcha latte, piedod, bet tu pati sev roc bedri… ha.HA), ir atļaut sev vienu cheat day jeb grēkošanas dienu nedēļā .

Tā ir brīnišķīgākā diena nedēļā, kad var neskaitīt kalorijas (pamēģiniet atslēgt šo jau automātisko prāta funkciju uz vienu dienu, good luck), kad var ēst šokolādi un cepumus, kad vienīgais zaļums racionā ir bazilika lapa uz picas un … o nē, kad diena iet uz beigām, ir jāpaspēj pieēsties visu, kas vēl ir palicis plauktos, lai a) nedēļu negribētos, b) nekārdinātu atlikušie našķi.

Un tad tu jūties pārēdusies un smagi un, paga, a kur ir labsajūta un prieks no ēdiena ? Yes, yes, been there, done that. Bet pats fascinējošākais ir nevis ēdiena daudzums, bet kvalitāte. Tas ir kā visu nedēļu spodrināt dzīvokli, lai svētdienā iebristu ar netīriem apaviem. Protams, tie nesasmērēs skapjaugšas un katru plauktiņa iekšpusi, bet nu, priekš kam ?!

Joprojām cilvēkos valda uzskats par neveselīgu ēdienu kā par baudu un apbalvojumu. Tas skan diezgan neloģiski, bet vai tad tā nav ? Vai tad mēs nepērkam svētkos tortes, kurās ir vairāk e-vielu nekā īstu sastāvdaļu ? Vai tad mēs nelutinām sevi ar aizliegto batoniņu vai neatļaujamies ballītē relaksēties pie čipsu bļodas ? Vai kompānijas ietekmē aizejam uz makdonaldu, emocionāli nogāžot daļu atbildības uz draugiem ?

Mēs esam tas, ko mēs ēdam. Mūsu ķermenis visu laiku aug, šūnas atmirst un veidojas jaunas. Visus būvmateriālus ķermenis ņem no vienīgā pieejamā avota - ēdiena, kurš nokļūst kuņģī. Kādus materiālus piegādāsiet, no tiem organisms arī būvēs ķermeni. Šobrīd tā ir mana vienīgā vadlīnija uztura jomā. Es neēdīšu ķīmisko torti no maximas, lai vai kādi svētki būtu pagalmā. Ne tāpēc, ka tā nedrīkst, bet tāpēc ka man, paskatoties uz to, nav pilnīgi nekādas kāres. Pat vairāk - es vienkārši nevaru iebāzt to mutē, phe.

Nepārprotiet, es neesmu perfekta. Arī man uznāk kāre pēc bounty mazajām konfektēm vai gumijotā siera (kā šovakar), vai maizes čipsiem, bet es cenšos atrast alternatīvas. Piemēram, pērku nachos, kur sastāvā ir tikai kukurūzas milti, sāls un saulespuķu eļļa. Kāds teiktu, vai vai, daudz sāls un tauku, bet man galvenais, lai nav palmu eļļas un visādu glukomāt-lecitīnu. Starp citu, ir arī Ādažu čipsi ar jūras sāli, kas ir tā pati versija tikai ar kartupeļiem un Floras auzu cepumi, kuros ir 5-6 sastāvdaļas un visas ir īsti produkti (#notspon #IWishItWasSponLOL).

Galvenais secinājums (gan jau atradīsies tādi, kuri noskrollēs uz pēdējo paragrāfu, paldies vismaz par to) : mēs esam tas, ko mēs ēdam. Veselīga uztura pamatā ir svaigs, vietējs un maksimāli tīrs ēdiens. Kad saproti, ka visas tās ķimikālijas reāli nonāk organismā, vairs negribās ne to šokolādes torti no rimi, ne to oreo cepumu.

Neesmu uztura speciālists, nekurā gadījumā nevēlos nevienu noniecināt vai dot padomus. Vēlos dalīties savā pieredzē un uzskatos - ja tev ir, ko piebilst, diskusija ir atvērta komentāru sadaļā. 

 

P.S. kola palīdzēja atmiekšķēt piekaltušos taukus no pannu vākiem, bet rezultāts nebija tik satriecošs, kā cerējām. Man ir aizdomas, ka šitos interneta trikus sponsorē paši zīmoli, lai pievilinātu to auditoriju, kura nedzers limonādi - nu vismaz tad tīrīšanai nopērkiet ! Bet nepērciet labāk, nestrādā. 


YOU MAY ALSO ENJOY