Kas ir Cruelty-Free Kosmētika ?

Pepeprcakes-CF-Beauty-Guide-LAT.jpg

Esot par veģetārieti kopš 18 gadu vecuma un izvairoties no ādas izstrādājumu iegādes, dzīvoju pārliecībā, ka esmu ļoti ētisks un dzīvniekiem draudzīgs cilvēks, kamēr neuzzināju, ka daudzi kosmētikas produkti tiek testeti uz dzīvniekiem (whaaat ? kurā gadā mēs dzīvojam ?!).

Lai cik ļoti man gribējās ar galvu pa priekšu ienirt cruelty-free kosmētikas pasaulē, šī doma man vienlaicīgi aizrāva un baidīja, jo ideja likās tik liela un neizprotama. Pagāja aptuveni 2 nedēļas, kamēr es izrakos caur interneta nosūriem, atrodot atbildes uz nebeidzamiem jautājumiem manā galvā, un beidzot sapratu, kas ir CF, kuri zīmoli tiešām netestē produktus uz dzīvniekiem un kur meklēt uzticamu informāciju (saku priekšā - tās nebūs zīmolu mājaslapas).

Šeit ir īss apkopojums ar svarīgākajiem punktiem par cruelty-free skaistumkopšanu, kas, cerams, palīdzēs tev spert izšķirošo soli, ja vēl neesi to izdarījusi !

KO NOZĪMĒ CRUELTY-FREE ?

Cruelty-free nozīmē netestēts uz dzīvniekiem. Skaistumkopšanas produkts var tikt apzīmēts kā cruelty-free, ja tas nav testēts uz dzīvniekiem nevienā stadijā - sākot no atsevišķām sastāvdaļām (tajā skaitā iegūtām no trešajām pusēm), līdz pat galaproduktam. Cruelty-free zīmols nedrīkt veikt testēšanu uz dzīvniekiem pats, kā arī deleģēt to trešajām pusēm.

KĀPĒC IR SVARĪGI IZVĒLĒTIES CRUELTY-FREE PRODUKTUS ?

Testēšana uz dzīvniekiem ir vardarbīga un nevajadzīga. Lai uzburtu kopainu - mazi dzīvnieciņi (trusīsi, kāmīši, pelītes, jūrascūciņas un citi) tiek noskūti, apsmērēti ar testeriem uz ādas un acīm, padarot viņus aklus un saindētus, un pēc tam tiek vienkārši nogalināti. Mūsdienās ir pieejamas dažādas testēšanas sistēmas, kas ir precīzākas, efektīvākas un nekaitīgākas. Mums kā pircējiem ir vara, kuru parādam katru reizi, norēķinoties pie kases aparāta. Centīsimies, lai mūsu izvēles parāda mūsu nostāju, atbalstot uzņēmumus, kas rūpējas ne tikai par peļņu, bet arī par vidi un mūsu planētu !

DZĪVNIEKU TESTĒŠANAS LIKUMI, KURUS TEV BŪTU JĀZINA

ES liegums. No 2014. gada 1. marta Eiropas Savienībā tika aizliegta dzīvnieku testēšana skaistumkopšanas produktu izstrādē, kā arī uz dzīvniekiem testētu produktu importēšana un pārdošana. Līdz šim brīdim saražotie produkti palika plauktos, taču jauni testi uz dzīvniekiem ir aizliegti. Lai gan šis lēmums ir liels solis dzīvnieku aizsardzības jomā, jāatceras, ka tas skar tikai skaistumkopšanu, kas nozīmē, ka ārstnieciskie līdzekļi joprojām var saturēt uz dzīvniekiem testētas sastāvdaļas.

Ķīna ar likumu pieprasa testēšanu uz dzīvniekiem. Visi kosmētikas līdzekļi, kas tiek importēti uz Ķīnu, tiek testēti uz dzīvniekiem. Šo procesu vada Ķīnas valsts iestādes, taču uzņēmumiem ir pašiem jāapmaksā testi. Tādējādi zīmoli, kuru produkcija tiek pārdota Ķīnā, nevar būt uzskatīti par cruelty-free, jo finansiāli atbalsta testēšanu uz dzīvniekiem.

Pastāv 2 izņēmumi Ķīnas dzīvnieku testēšanas likumos. Pirmais : Honkonga, kā neatkarīga teritorija, nepieprasa ar likumu kosmētikas produktu testēšanu dzīvniekiem (zīmoli, kuri pārdod produktus TIKAI Honkongā var tikt uzskatīti par cruelty-free). Otrais : interneta veikali, kuri piegādā uz adresēm Ķīnā nav spiesti pakļauties dzīvnieku testēšanas likumam, ja viņu noliktavas atrodas ārpus Ķīnas teritorijas robežām. Starp citu, likums nepierasa produktus, kuri tiek ražoti Ķīnā uz vietas, testēt uz dzīvniekiem.

KĀ ATRAST CRUELTY-FREE SKAISTUMKOPŠANAS PRODUKTUS ?

the-leaping-bunny1.jpg

1. Meklē zaķīša logo. Ir vairāki zaķīšu logo varianti, taču vienīgais pasaulē atzītais cruelty-free simbols ir Leaping Bunny.

2. Meklē info uzticamos avotos. Lai pārbaudītu, vai zīmols ir cruelty-free, kā arī atrastu jaunus cruelty-free zīmolus, es parasti apmeklēju šīs lapas :

Leaping Bunny database

Logical Harmony database

Sephora China

3. Pievērs uzmanību ražotājvasltij. Ja produkts ir ražots Eiropas Savienības teritorijā, tam ir jābūt cruelty-free, pat ja uz iepakojuma nav zaķīša logo vai kādas citas norādes. Citādi - meklē vārdus ‘not tested on animals’, ‘cruelty-free’ un visādam gadījumam ielūkojies arī iepriekšējā punktā minētajās datubāzēs.

4. Pajautā pašam zīmolam. Ja nevari atrast info internetā, nekautrējies uzrakstīt epastu pašam zīmolam. Noteikti precizē, vai sastāvdaļas nav testētas uz dzīvniekiem, vai testi netiek deleģēti trešajām pusēm, kā arī to vai zīmols pārdod savu produkciju Ķīnā.   

‘SLAZDI’, NO KURIEM JĀUZMANĀS

Tikai, kad pieprasīts ar likumu jeb only when required by law. Daudzu zīmolu cruelty-free politika tiek papildināta ar apgalvojumu Only when required by law, kas nozīmē, ka paši zīmoli netestē produktus vai sastāvdaļas uz dzīvniekiem, taču dara to, ja akts tiek pieprasīts ar likumu. Vienīgā valsts pasaulē, kura ar likumu pieprasa kosmētisko produktu testēšanu uz dzīvniekiem, ir Ķīna. Tādējādi, ja uzņēmums pārdod savus produktus Ķīnā, tas maksā par to testēšanu uz dzīvniekiem, un nevar tikt uzskatīts par cruelty-free.

Cruelty-free zīmols pieder ne-creulty-free uzņēmumam. Ir ļoti izplatīta situācija, kad cruelty-free zīmols kļūst populārs, un to nopērk liels uzņēmums, kurš nepiekopj cruelty-free politiku. Lai gan parasti zīmola cruelty-free statuss tiek saglabāts, šajā jautājumā cruelty-free atbalstītājiem domas dalās. No vienas puses ieņēmumi tāpat nonāk lielā ne-cruelty-free zīmola kabatās, bet no otras puses, turpinot izvēlēties cruelty-free zīmolu produktus, pircēji parāda savu attieksmi un atbalstu šim dzīvesstilam, kas iespējams, var tikt pamanīts. Izvēle ir tava !

Daži piemēri cruelty-free zīmoliem, kuri piedar ne-cruelty-free uzņēmumiem.

L’OREAL pieder : NYX, IT cosmetics, Urban Decay, Pureology
ESTEE LAUDER pieder : Too Faced, Becca, Smashbox, Bumble and Bumble, Aveda
KOSE pieder : Tarte
SHISEIDO pieder : bareMinerals
UNILEVER pieder : Hourglass

Vegāns nenozīmē cruelty-free. Pretēji loģikai, apzīmējums vegan nenozīmē, ka produkts nav testēts uz dzīvniekiem, bet gan tikai to, ka tā sastāvā nav dzīvnieku valsts izcelsmes ingredientu.

MANA NOSTĀJA

Esmu pārgājusi uz cruelty-free beauty kopš 2017. gada 29. augusta (noskaties manu kosmētikas reorganizācijas video!). Es joprojām lietoju produktus no cruelty-free zīmoliem, kuri pieder ne-cruelty-free uzņēmumiem (kā NYX un Urban Decay), taču vienmēr cenšos atrast alternatīvas. Nebeidzu patīkami pārsteigties par to, cik plašs ir cruelty-free produktu klāsts - godīgi sakot, es absolūti nejūtos tā, it kā būtu atteikusies no kaut kā. Protams, iepirkšanās prasa nedaudz vairāk apzinātības un informācijas, taču uzskatu, ka tas ir tā vērts !